Paul Harris Kimdir?

Paul Harris
Paul Percy Harris bir Chicago, Illinois avukatıydı. 1905'te insani yardım kuruluşu Rotary International olan kulübü kurdu.

Rotary, bir adamın vizyonuyla başladı.

Paul Harris, Chicago'da hukuk bürosunu kurduktan sonra, yerel profesyoneller için bir organizasyon oluşturma fikrini konuşmak üzere birkaç iş ortağı ile bir araya geldi. Farklı geçmişlere sahip bu kişilerle fikir alışverişinde bulunabilecekleri ve anlamlı, ömür boyu sürecek dostluklar kurabilecekleri bir yer hayal etti.

23 Şubat 1905'te Harris, Gustavus Loehr, Silvester Schiele ve Hiram Shorey, Chicago şehir merkezindeki, Birlik Binasının 711 nolu odasında Loehr'in ofisinde toplandılar.

Bu ilk Rotary kulüp toplantısıydı.

“Çiftliklerden ve küçük köylerden Chicago'ya yerleşmek için gelen bir çok genç olduğunu biliyorum... Neden onları bir araya getirmeyeyim? Eğer başkalarıda benim arkadaşlığıma ihtiyaç duyuyorsa, bundan bir şeyler çıkarabiliriz.”

Şubat 1907'de Harris, Chicago Rotary Kulübü'nün üçüncü başkanı seçildi ve 1908 sonbaharına kadar bu görevi sürdürdü. Kulüp başkanlığının sonlarına doğru Harris, Rotary'yi Chicago'nun ötesine taşımak için çalıştı. Bazı kulüp üyeleri, ek mali yükü üstlenmek istemeyerek direndi. Ancak Harris ısrar etti ve 1910'da Rotary diğer birçok ABD şehrine yayıldı.

Harris, uzun süren bir hastalığın sonunda 27 Ocak 1947'de Chicago'da 78 yaşında vefat etti.

Vefatı, dünyanın dört bir yanından gelen katkıların artmasına neden oldu. Adı, Rotaryenlerin ve Rotary dostlarının tutkusunu ve desteğini uyandırmaya devam ediyor.

Paul Harris Dostları

Kurucumuzun mirasını sürdüren Paul Harris Dostluk programı, Uluslararası Rotary Vakfı'na katkıda bulunan veya kendi adlarına 1.000 $ bağışta bulunan bireyleri tanır.

Bu onur, Yıllık Fonumuzu, PolioPlus'ı veya onaylanmış bir Vakıf hibesini destekleyen katkıları takdir etmek için 1957'de kuruldu.